Çin Astrolojisi Nedir? Yılıma Göre Çin Burcum Ne?

Çin Astrolojisi Mitolojisine göre, astroloji oluşumuna dair bir çok efsane yer alır. Çin Mitolojisinde en çok yer tutan hikaye şudur ki;

Buda dünyayı terk etmeye hazırlanırken, veda edebilmek için dünyadaki bütün hayvanları ülkesine davet eder. Efsane, hayvanların Buda’ya ulaşmak için geçmeleri gereken büyük bir ırmaktan söz eder. Irmağa ilk varan hayvanlar Fare ve Öküz’dür. Kurnaz Fare ırmaktan karşıya geçebilmesi için Öküz’ün yardımına ihtiyacı olduğunu anlar ve Öküz’den kendisini sırtına almasını ister. Öküz kabul eder. Irmağın diğer kıyısına vardıklarında akıllı Fare, Öküz’ün sırtından hemen atlar ve Buda’nın yanına ilk varan hayvan olmak için nehir kıyısı boyunca koşar. Bu yüzden Buda tarafından ilk onurlandırılan hayvan Fare olur. Onurlandırılan ikinci hayvan ise her şeyi dirayet ve büyük bir beceri ile yapan çalışkan Öküz’dür. Davete sadece 12 hayvanın gelebildiği anlatılan efsane Fare ve Öküz sonrasında gelen hayvanların Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek ve son olarak da Domuz olmuştur.

Buda, davetine cevap verdiklerinden dolayı bu 12 hayvana teşekkür etmek için, her birini kutlamaya karar verir. Ödülleri her bir hayvana ithaf edilmiş birer yeni yıldır. Buna göre, her on iki yıllık döngü boyunca, bu on iki hayvanın her biri sırayla onurlandırılır. Bu, belirli bir yılda doğan kişilerin kişilik ve yaşamsal olaylar bağlamında o yılın ithaf edildiği hayvanın etkisi altında olacağı anlamında gelir.

Çin Astrolojisi Tarihi

Dünyanın en eski astroloji kurgusu olan Çin Zodyak sisteminin temeli Daoizm’e dayanır. Kayıtlı Çin tarihinin başlangıcı olan M.Ö. 2637 yılından bu yana hayvanların sıralaması her 12 yılda bir tekrarlanır. Buna göre burçlar daima Fare ile başlayıp, Domuz ile biter.

Çin Astrolojisi Sadece Hayvanlar ve onların Özelliklerinden oluşmamaktadır. Çin Astrolojisini oluşturan etkenler içinde;

Yin Yang, 5 Element ( Ağaç, Ateş,Toprak,Metal , Su) ve Çin Takvim’ i de yer almaktadır.

Burcu ERİM DURAL

Chineseastrologer